Kapitáne, kam s tou lodí? (21. 7. 2016)

Kapitáne, kam s tou lodí? (21. 7. 2016)

Deník hvězdné základny Hájenka Černé lesy, hvězdné datum -306445.5828779598:

Díky přízni počasí se všechny naše posádky včera večer mohly zúčastnit úvodního astronomického pozorování. Na obloze sice svítil Měsíc téměř v úplňku, nicméně v příštích dnech bude jeho fáze klesat a pozorovací podmínky se budou nadále lepšit.

Dnes ráno jsme se probudili do slunečného dne. Všechny posádky hned po snídani začaly pracovat na přípravě svých lodí. Už před obědem bylo jasné, že všechny hvězdné lodě budou i přes některé konstrukční problémy připraveny včas a záhy budou moci vyrazit na záchrannou misi.

Po obědě jsme zachytili zvláštní zašifrovanou zprávu. Dešifrování signálu dalo všem posádkám opravdu hodně práce. Nakonec se rozkódování podařilo a tajemná šifra byla prolomena. Ukázalo se, že jde o zpožděné vysílání palubního deníku traceného kapitána Spocka, který se se svou ženou Solis vypravil na průzkum všech čtyř kvadrantů naší Galaxie. Pokud všechny naše posádky dokážou signál sledovat i nadále, mohly by díky tomu ztraceného kapitána Spocka nakonec najít. Krom jiného, posádky se při dešifrování zprávy dozvěděly mnohé i o šíření (nejen) radiových signálů vesmírem.

Před zahájením dlouhé cesty plné nástrah je však zapotřebí, aby se posádky naučily některým fyzikálním zákonitostem. Po obědě poroto všichni absolvovali zvláštní školení o fyzice nízkých teplot pod vedením velitele Scifiho. Posádky mohly být svědkem podivuhodného chování různých látek, které byly ochlazeny na velice nízké teploty.

Před večeří pak došlo na testování lodí. Mnozí piloti díky tomu odhalili značné konstrukční nedostatky svých plavidel.

Hlášení o dalším postupu celotáborové hry očekávejte zítra…

Vzhledem k tomu, že naši táborníci patří do různých věkových kategorií a jejich dosavadní astronomické znalosti a zkušenosti jsou rozdílné, je třeba, abychom různé části programu uzpůsobovali tak, aby byly přínosné pokud možno všem. Jedním z největších oříšků jsou tzv. přednášky na astronomická a související témata. V průběhu minulých let jsme vytvořili systém čtyř přednáškových úrovní. V praxi to znamená, že každý den vždy mezi 10:00 a 11:00 (změna programu je pochopitelně vyhrazena) pořádáme čtyři přednášky s různými obtížnostmi: 1) pro úplně nejmenší, 2) začátečníci, 3) středně pokročilí a 4) pokročilí. Děti si přitom můžou vybrat, na jaký typ astronomického kurzu chtějí chodit. Pokud si dítě na začátku zvolí úroveň, která mu později nevyhovuje, pak může úroveň přednášek kdykoliv změnit.

Dnešní skladba přednášek:

  • nejmenší: Co víme o vesmíru (vedoucí Zimi)
  • začátečníci: Orientace na obloze (vedoucí Petr)
  • středně pokročilí: Astronomie včera, dnes a zítra (vedoucí Scifi)
  • pokročilí: Newtonovská nebeská mechanika I (vedoucí Bezi)

Krom přednášek se děti po celou dobu tábora účastní i práce na zvláštních projektech v rámci tzv. odborných skupin. První letošní odborné skupiny se sešly už dnes hned po večeři. O jejich náplni Vás budeme podrobněji informovat opět zase až zítra.

Vzhledem k tomu, že nebe nad hájenkou zahalila mračna a žene se déšť, dnešní pozorování budeme muset zrušit.

Dnešní jídelníček:

  • snídaně: rohlík, máslo, marmeláda, čaj
  • svačina: ovoce
  • oběd: zeleninová polévka, uzené maso, bramborová kaše
  • svačina: chléb, sýrová pomazánka
  • večeře: kuřecí salát

 

tabor@jiast.cz