O táboře

Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti je letní dětský tábor zaměřený na astronomii a příbuzné vědní oblasti. Tábora se mohou účastnit všichni, kteří se chtějí nejen pobavit, ale také se něco dozvědět. Kromě běžného táborového života je součástí tábora také návštěva hvězdárny, pozorování noční oblohy pomocí velkých astronomických dalekohledů a netradiční seznámení s astronomií, fyzikou a ostatními přírodními vědami.

Ve dne žijeme běžným táborovým životem. Hraje se celotáborová hra a chodíme na výlety. V tábořišti máme k dispozici hřiště. V budově, která je součástí tábořiště, je velká společenská místnost, sloužící zároveň jako jídelna. To kdyby nám náhodou začalo pršet. Účastníci bydlí po dvou, v podsadových stanech s nepromokavou celtou. V kuchyni se připravuje obvyklých pět chodů a nad škrábanci a odřeninami bdí zkušený zdravotník, nebo zdravotnice (více o tábořišti). Program zajišťují oddíloví vedoucí s letitou praxí (táborový personál).

Tu a tam přímo do našeho tábořiště zavítá i některý z významných vědců. Za všechny jmenujme například známého astrofyzika Jiřího Grygara, matematika Miroslava Druckmüllera nebo například publicistu a experta na kosmonautiku Tomáše Přibyla (více o tom, kdo všechno u nás byl).

Historie Astronomického tábora Jihlavské astronomické společnosti sahá do roku 2004, kdy proběhl jeho první ročník. V období let 2004 až 2012 tábor nesl označení Letní astronomické soustředění a byl pořádán pod záštitou Domu dětí a mládeže Jihlava. Od roku 2014 je astronomický tábor pořádán výhradně Jihlavskou astronomickou společností.

Tábor se do roku 2020 konal na základně jihlavského DDM na Hájence Černé lesy u Brtnice na Jihlavsku. Kvůli plánované rekonstrukci hájenky musel být od roku 2021 přesunut na nové místo. Tím se stala základna sdružení A-Borůvkovany z.s. nedaleko obce Borovany, ležící mezi Třeboní a Českými Budějovicemi v Jižních Čechách. S dalšími ročníky jsme postupně rozšiřovali program a vybavení. Do něj přibyl především 30 centimetrový robotický dalekohled Meade, ale i menší přístroje. Za jasných nocí je tedy možné vidět celou řadu objektů a hlavně tu je možnost zkusit si objekty vyhledávat i pracovat s malými dalekohledy i poloprofesionálními přístroji.

Další informace:

Provozovatelem Astronomického tábora je Jihlavská astronomická společnost, z. s.

Astronomický tábor probíhá ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava.

Astronomický tábor probíhá za podpory Pobočky Vysočina České astronomické společnosti.

Astronomický tábor dále podporují:

Dům dědí a mládeže Jihlava, p. o.

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.

 Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita v Brně

Ústav fyzikálního inženýrství, Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně