Dalekohledy daleko hledíme (24. 7. 2016)

Dalekohledy daleko hledíme (24. 7. 2016)

Deník hvězdné základny Hájenka Černé lesy, hvězdné datum -306437.38615664846:

Další část palubního deníku kapitána Spocka zavedla naše posádky na území zrádných Romulanů. Vyjednávání s Romualany není vůbec jednoduché. Naše posádky musely pro získání informací a zajištění průletu využít nejedné lsti. V průběhu dopoledne všichni naši kapitáni provedli své posádky Romulanským územím při oblíbené hře „Byrokracie“, při které bylo zapotřebí splnit zdánlivě nekonečný cyklus úkolů a získávat potvrzení o potvrzení o potvrzení… Nutno dodat, že hra Byrokracie je určena zejména pro duševně velice silné jedince, což, jak dopoledne ukázalo, všechny naše posádky jsou 🙂

V návaznosti na dopolední svízel s Romulany, v průběhu odpoledne musely posádky projít složitým bludištěm při hře „Šipokvaná“ a následně zvládnout úkol při hře „Kradení kolíků“.

Romulané jsou v galaxii známí coby nejnebezpečnější a nejpodlejší rasy vůbec. Naše posádky v Romulanské říši byly při snaze o záchranu vlastních životů donuceny sáhnout i k velice neobvyklým řešením (např. museli prokázat nemalou dávku originality a tvořivosti při skládání ódy na místní papaláše).

Konec hlášení. Další zprávy očekávejte zítra.

Dnešní přednášky:

  • nejmenší: Co víme o vesmíru V (vedoucí Zimi)
  • začátečníci: Sluneční soustava, pokračování (vedoucí Klára)
  • středně pokročilí: Slunce a hvězdy II (vedoucí Peťa)
  • pokročilí: Einsteinova teorie gravitace (vedoucí Bezi)

Vzhledem k náročnosti dnešního programu, vedoucí pro odlehčení mimořádně zrušili odborné skupiny.

Zdá se, že náš včerejší optimismus ohledně absence jakéhokoliv onemocnění či úrazu byl předčasný. Během dneška Ondra, jeden z našich účastníků, kvůli bolestem v krku bohužel musel odjet domů. Ondrovi držíme palce, ať se brzy uzdraví. Druhý dnešní zásah naší zdravotnice byl u vedoucích. Technický vedoucí Luky si poranil prst. Vše zachránily čtyři stehy v jihlavské nemocnici. Ostatním táborníkům zatím nic nechybí 🙂

S padajícím soumrakem opět vyrážíme pod oblohu. Zdá se, že dnes by pozorování opět mohlo vyjít. Kolem 21. hodiny balíme dalekohledy a vyrážíme s nimi na pozorovací louku.

Na táboře máme 60 dětí. Není v našich možnostech každému dítěti zajistit vlastní dalekohled. K dispozici máme 6 binarů. Povětšinou se jedná o klasické dalekohledy Somet Binar a jeden náš nový binar Omegon. Dále máme k dispozici dva digitálně naváděné dalekohledy konstrukce Schmidt-Cassegrain. Menší 20mc je Celestron, větší 30cm je Meade. Na táboře má svou premiéru i náš nový 10cm refraktor. Tradičním dalekohledem je 25cm zrcadlový Newtonův dalekohled na Dobsonově konstrukci. Krom dalekohledů používaných na večerní pozorování máme pro děti připravený 7cm sluneční chromosférický dalekohled Lunt a nakonec i zvláštní sluneční projekční „krabici“ 🙂

Většina výše uvedených dalekohledů patří Jihlavské astronomické společnosti. Některé binary a také 20cm dalekohled Celestron nám na tábor půjčuje Hvězdárna a planetárium v Brně a také Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Oběma těmto institucím i touto cestou děkujeme za pomoc (!) Hlavním koordinátorem a správcem dalekohledů je náš vedoucí Scifi.

Se zajištěním dalekohledů nám nakonec pomáhají i někteří z naších nejzkušenějších táborníků. Například dnes již velice zkušený táborník astrofotograf Tomáš si již tradičně vozí vlastní vybavení.

 

Dnešní jídelníček:

  • snídaně: domácí perník, kakao, čaj
  • svačina: ovoce
  • oběd: bramborová polévka, hamburská kýta na smetaně, houskový knedlík
  • svačina: chléb, budapešťská pomazánka
  • večeře: lečo s uzeninou, chléb