Pozorujeme hvězdy a učíme se od nich (23. 7. 2016)

Pozorujeme hvězdy a učíme se od nich (23. 7. 2016)

Deník hvězdné základny Hájenka Černé lesy, hvězdné datum -306440.1183970856:

V průběhu dopoledne posádky dokončily úkoly ze včerejška a při hře „Zásobování“ (též známé pod zlidovělým názvem „Krmení Kellera“) se někteří pořádně zapotili.

Záhy poté naše flotila zachytila další záznam z palubního deníku kapitána Spocka. Zpráva tentokráte přišla z planety Beta Qo´noS z Klingonské říše. Kapitán Spock všechny cestovatele varoval před zdejším záhadným rituálem moQbara. Aby mohly naše posádky pokračovat v záchranné misi, nezbylo jim nic jiného, než otočit kormidlo a zamířit mezi Klingony. Vzhledem k tomu, že každý z kapitánů našich lodí volí jinou cestu, každá z lodí se v průběhu cesty potýká s jinými problémy. Některé naše lodě bohužel byly v průběhu cesty natolik poškozeny, že se posádky musely vrátit zpět na Zemi a na cestu se vydat znovu od začátku s novými plavidly. Bohužel, rány osudu jsou mnohdy tvrdé. Ale nevzdáváme se.

V průběhu odpoledne se posádky dostaly do Klingonské říše. Zde mnohé hned v úvodu zaskočila jazyková bariéra. Překlad klingonských textů vůbec nebyl jednoduchý.

Konec hlášení Další zprávy očekávejte opět zítra.

Dnešní přednášky:

  • nejmenší: Co víme o vesmíru III (vedoucí Zimi)
  • začátečníci: Úvod do problematiky Sluneční soustavy (vedoucí Klára)
  • středně pokročilí: Slunce a hvězdy I (vedoucí Peťa)
  • pokročilí: Teorie elektromagnetického pole (vedoucí Bezi)

Po polední pauze naše tábořiště i dnes smáčely dešťové kapky. Původně plánované venkovní hry jsme museli nahradit alternativním programem pod střechou. Děti se rozdělily na dvě skupiny, přičemž jedna z nich se usídlila ve stodole a druhá v klubovně. Na programu byl vědomostní baseball a městečko Palermo.

Dnešní večer je ve znamení velkého táboráku. Navíc mezi nás přijel i jeden z našich bývalých táborníků aby nám předvedl profesionální ohňovou show. Vše dopadlo výborně. Počasí nám bohužel dnes nepřeje a proto večerní pozorování rušíme.

Zřejmě nejdůležitější zprávou dne je, že ani dnes naše zdravotnice Diana nemusela zasahovat.

 

Titulek dnešního zpravodajství jsme si vypůjčili od samotného Alberta Einstejna, který řekl: „Pozorujte hvězdy a učte se od nich„.

Naše včerejší večerní pozorování nakonec bohužel pokazila přecházející vysoká oblačnost. Pod oblohou tak vydrželi jen ti nejtrpělivější pozorovatelé.

Večerní táborová pozorování z hlediska náročnosti na organizaci patří mezi nejnáročnější táborové úkoly. Tuto část programu má na starosti jeden z našich nejzkušenějších vedoucích Petr Janovský. Příprava začíná kolem 20. hodiny, kdy na pozadí probíhajícího programu vedoucí rozhodují, zda bude vhodné počasí pro pozorování, příp. zda bude třeba začít připravovat náhradní program. Pokud je jasno, kolem 21. hodiny minimálně dva vedoucí nakládají veškeré dalekohledy do auta a vyrážejí s nimi nahoru na louku. Následuje rozmístění a stavba dalekohledů. Ve druhé polovině tábora s transportem dalekohledů na louku a jejich přípravou zpravidla již pomáhají i větší děti.

Ve stejném okamžiku, kdy dalekohledy vyvážíme na pozorovací louku, všechny děti se musejí jít teple obléknout. Teplé oblečení přitom zpravidla bývá slabým místem. Mnozí mají v teplých dnech pocit, že i večerní pozorování lze zvládnout jen v tričku a krátkých kalhotách. Vedoucí jsou ale neoblomní. Pevné boty, teplé ponožky, dlouhé kalhoty, mikina nebo svetr, případně i bunda jsou nezbytné.

Po příchodu na louku se děti rozdělují do skupinek k jednotlivým dalekohledům. Pokud zrovna neplní zvláštní pozorovací úkoly vyplývající z programu odborných skupin, získávají body za plnění pozorovacího deníku. Všechny skupinky mají zadaný seznam přibližně čtyřiceti více či méně známých objektů noční oblohy. Všichni se přitom snaží napozorovat co nejvíce objektů a pořídit o tom záznam. Skupinky se přitom mezi jednotlivými dalekohledy v rámci možností mění. Dětem je přitom na louce k dispozici hned několik astronomických vedoucích, kteří jim při hledání objektů pomáhají a radí.

Ti, kteří u pozorování pomocí dalekohledů příliš dlouho nevydrží, buď odcházejí zpět do tábořiště, nebo případě teplého počasí zůstávají na louce na dekách.

Pokud nám počasí přeje, vedoucí se snaží termín večerky posouvat (po delším pozorování následně dětem vždy posouváme i budíček). Pokud jsou při pozorování děti unavené (především menší děti), mohou kdykoliv s vedoucími odejít zpět do tábořiště. Menší děti přitom zpravidla mívají večerku o něco dříve.

V zítřejších táborových zprávách Vás blíže seznámíme s našim technickým vybavením.

Dnešní jídelníček:

  • snídaně: chléb, šunková pěna, čaj
  • svačina: ovoce
  • oběd: polévka s krupicí a vejcem, mletý řízek, brambor, okurkový salát
  • svačina: rohlík, nutela
  • večeře: krupicová kaše / táborák (volitelně opečený špekáček)