Výletujeme (26. 7. 2016)

Výletujeme (26. 7. 2016)

Tábor se přehoupl do své druhé poloviny. Dnešek přitom byl zcela mimo záznam palubních deníků. Všichni naši táborníci se totiž sbalili a vyrazili na celodenní výlet až do Hradce Králové. Navštívili jsme zde hvězdárnu a nově zrekonstruované planetárium.

Vstávali jsme v 7:30 a snídani jsme měli už v 8:00. Během dopoledne jsme stihli ještě astronomické přednášky, které tentokráte volitelně rozšířil i náš vedoucí Honza, který je profesí letecký inženýr a disponuje i pilotním průkazem. Honza dnes zahájil dvoudílnou volitelnou přednášku simulující teoretický pilotní výcvik.

Dnešní přednášky:

  • nejmenší: Co víme o vesmíru VII (vedoucí Zimi)
  • začátečníci: Měsíc (vedoucí David)
  • středně pokročilí: Teoretický pilotní výcvik, 1. díl (vedoucí Honza)
  • pokročilí: Fyzika a vývoj hvězd  (vedoucí Bezi)

Po přednáškách si děti mohly ještě dokončit úkoly pro celotáborovou hru a pak už bylo osobní volno pro přípravu na cestu (např. pro osprchování). Před odjezdem jsme dostali hrachovou polévku a každý pak i balíček s jídlem na cestu. Odjezd byl v 11:30. Cestou jsme až na několik lehčích nevolností neměli žádné problémy. Na královéhradeckou hvězdárnu jsme přijeli přibližně v 13:30. Ihned se nám začalo věnovat šest hvězdárenských zaměstnanců, kteří pro nás v planetáriu i na hvězdárně připravili perfektní program.

Zpět do Černých lesů jsme se vrátili krátce před 21. hodinou. Po dlouhé cestě jsme si dali výbornou večeři a dnešní den jsme ukončili táborákem. Zítra nás čeká opět nabitý program. Tentokráte i s překvapením.

I touto cestou bychom chtěli velice poděkovat Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové za vstřícnost.

Pořádání výletů na některou z velkých hvězdáren je nedílnou součástí našeho tábora. V prvních ročnících jsme na výlet jezdili vlakem (zpravidla do Prahy). S rostoucím počtem dětí cestování veřejnou dopravu prakticky přestalo být možné, proto jsme si na výlety začali najímat vlastní autobus. Dnes už na přepravu celého tábora potřebujeme autobusy dva. V minulosti jsme navštívili celou řadu zajímavých míst. Byli jsme na hvězdárně v Praze, v Ondřejově nebo například v Brně. Cestou jsme se stavovali například na vodní nádrži Dalešice, v Jaderné elektrárně Dukovany nebo třeba na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně nebo v laboratořích Vysokého učení technického. Fotky z našich minulých výletů naleznete na stránce Kde jsme byli, kdo byl u nás.

Dnešní jídelníček:

  • snídaně: chléb, máslo, rajče, čaj
  • svačina: ovoce
  • oběd: hrachová polévka + balíček
  • svačina: balíček
  • večeře: květáková polévka, čivabčiči, brambor, cibule, hořčice