První den

První den

Po roce se opět ze všech koutů republiky (někteří i ze zahraničí) scházíme na hájence v Černých lesích. Společný autobus a rodiče pomalu opustili tábořiště a nás čeká tradiční zahájení.

Představili se nám všichni naši vedoucí, seznámili nás s táborovým řádem a provedli tábořištěm. Poté následovala horká novinka, všichni jsme se stali členy „Kultu Astronomického tábora“, byli jsme pasováni dalekohledem, složili jsme slib astronoma a obdrželi odznáček s rokem, kdy jsme na táboře byli poprvé. Nesměla chybět i hymna. Poté následovalo vysvětlení celotáborové hry a rozdělení do týmů. Úkol je letos velice jednoduchý přežít.
O své oddílové vedoucí jsme měli soupeřit v „brutálních“ hrách, to nám ale překazila přeháňka. Zvolili jsme tedy trošku intelektuálnější soutěž v podobě vědomostního kvízu.

Přeháňka se přehnala a šli jsme tedy na louku zahrát si nějaké ty hry a seznámit se s dalekohledy. Počasí nám příliš nepřeje, takže pozorovat dnes ale nebudeme. Rozdělili jsme se do odborných skupin a čeká nás první noc na hájence.

Ze slibu astronoma:

„My, účastníci AT 2019, čestně slibujeme, že budeme ctít zásady dobrého astronoma: že budeme pít dostatek tekutin před i po pozorování, nebudeme se vzpouzet nošení pokrývky hlavy, aby nás neoslnila naše nejbližší hvězda. Čestně slibuji také to, že budu používat svůj kelímek na čištění zubů a misku od jídla vždy správně vyškrábnu. Na pozorování budu svítit jen červeným světlem a budu vždy spát ve své posteli. Dále se pokusím nekácet stromy a vynasnažím se neshazovat na kamarády zdi. Také si uvědomuji, že kliky od dveří patří do dveří a ne na střechu chatky a pasta na zuby patří výhradně na zuby. Závěrem slibuji, že budu prahnout po vědění a prozkoumám co nejvíce kosmických objektů. Tak čestně slibuji a na dojnost krav přísahám.
VČELÁM ZDAR!!“