Jeden den na oběžné dráze (27. 7. 2016)

Jeden den na oběžné dráze (27. 7. 2016)

Podobně jako včerejšek, i dnešek se běžnému táborovému řádu mírně vymykal. Ani dnes nebudeme citovat z táborového palubního deníku. Důvodem dnešního „mimořádného režimu“ byla návštěva našeho kamaráda, publicisty a experta na kosmonautiku v jedné osobě Ing. Tomáše Přibyla. Ale nepředbíhejme…

V průběhu dopoledne jsme stihli zorganizovat naše tradiční přednášky. Odborné skupiny jsme ovšem z nedostatku času opět zrušili.

Dnešní přednášky:

  • nejmenší: Co víme o vesmíru VIII (vedoucí Zimi)
  • začátečníci: Dalekohledy a jejich historie (vedoucí Peťa)
  • středně pokročilí: Teoretický pilotní výcvik, 2. a 3. díl (vedoucí Honza)
  • pokročilí: Zánik hvězd a černé díry  (vedoucí Bezi)

Protože odpoledne mezi nás zavítá přední český expert na kosmonautiku, pustili jsme se do stavby opravdových (téměř) kosmických raket. Tento stále zlepšující se projekt stavby malého funkčního modelu kosmické rakety už řadu let (s přestávkami) na našem táboře známe pod krycím názvem „Mydlina“. Stavbu raket jsme započali už dopoledne a pokračovali jsme v ní i po obědě.

Kolem 16. hodiny mezi nás dorazil Tomáš Přibyl. Zorganizovali jsme jeho přednášku nazvanou „Jeden den na oběžné dráze“. V průběhu přednášky Tomáš dětem velice podrobně vysvětlil, jak ve skutečnosti probíhá kosmonautická rutina. Krom celé řady zajímavých informací se naši táborníci dozvěděli například jak kosmonauti chodí na záchod, jak jedí nebo co kosmonauti dělají, když se na oběžné dráze nudí.

Původně hodinová přednáška se díky zvídavým dotazům dětí protáhla na více než tři hodiny. Tomášovi velice děkujeme, že si na nás udělal čas i v době své dovolené.

Přednášky zvaných hostů patří mezi další tradici našeho tábora. V minulých letech se nám povedlo na tábor pozvat například známého astrofyziky Dr. Jiřího Grygara, matematiky prof. Miloslava Druckmüllera, fyzika doc. Standu Průšu nebo třeba fotografa a cestovatele Petra Horálka. Přehled návštěv z loňských let naleznete na samostatné stránce Kde jsme byli, kdo byl u nás.

Po večeři jsme nakonec uskutečnili i několik úspěšných raketových startů 🙂

Dnešní jídelníček:

  • snídaně: mramorový moučník, kakao, čaj
  • svačina: ovoce
  • oběd: pórková polévka, mexický guláš, rýže
  • svačina: chléb, máslo, paprika
  • večeře: zapečené špagety se salámem