Den dvanáctý – na Měsíc

Den dvanáctý – na Měsíc

Z nočního výletu jsme se vraceli pomalu až se svítáním. Většina z nás ani neví, že byla nějaká snídaně, byli jsme rádi, že jsme zvládli vstát před obědem. Až do konce odpoledního klidu byl program víceméně volný, nadšeně jsme si sdělovali zážitky z noci a ti bdělejší z nás pracovali ve svých odborných skupinách.

Shodou okolností bylo 20. července výročí 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci. Takovou událost jsme si samozřejmě museli připomenout. A připomněl nám ji ten známý český odborník na kosmonautiku, Tomáš Přibyl. Jako každý rok za námi přijel a my si mohli poslechnout skvělou přednášku. Dozvěděli jsme se neskutečné detaily celé mise. Například jaká byla konstrukce americké vlajky umístěné v lunárním modulu, jak bylo potřeba lunární modul před startem z Měsíce odlehčit, aby se astronauti mohli vrátit a spoustu dalších zajímavostí. Po přednášce jsme si ještě zahráli naši oblíbenou řežbu v lese.

Ačkoliv dnešek nebyl posledním dnem, vedoucí nám sehráli závěrečnou scénku s vyvrcholením děje celotáborové hry. Nad mimozemskou invazí jsme možná zvítězili, ale mocný Keller se jistě vrátí a opět nám pěkně zavaří.

Stejně jako minulý rok nás navštívila Česká televize a opět budeme v reportáži v pořadu Zprávičky na Déčku. Odvysílána bude 1.8. v 18:40. Reportérům jsme kromě své odborné činnosti ukázali, jak je pro astronoma jednoduché si například zapálit ruce aniž by se popálil. V zapalování rukou jsme za zvuků kytary pokračovali u táboráku. Stále ještě trochu znaveni nočním výletem jsme uléhali do postele, zítra nás čeká poslední den.

Záznam z reportáže České televize najdete zde.