O táboře

Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti a Muzea Vysočiny Jihlava je letní dětský tábor zaměřený na astronomii a příbuzné vědní oblasti. Tábora se mohou účastnit všichni, kteří se chtějí nejen pobavit, ale také se něco dozvědět. Kromě běžného táborového života (sportovních aktivit, celotáborové hry apod.) je součástí tábora také pozorování noční oblohy pomocí velkých astronomických dalekohledů a netradiční seznámení s astronomií, fyzikou a ostatními přírodními vědami.

Ve dne žijeme běžným táborovým životem. Hraje se celotáborová hra, hrají se jednotlivé hry, občas jdeme na výlet a rádi posedíme u táboráku. V tábořišti máme k dispozici hřiště. V budově, která je součástí tábořiště, je velká společenská místnost, sloužící zároveň jako jídelna. To kdyby nám náhodou začalo pršet. Účastníci bydlí po dvou, v podsadových stanech s nepromokavou celtou. V kuchyni se připravuje obvyklých pět chodů a nad škrábanci a odřeninami bdí zkušený zdravotník, nebo zdravotnice (více o tábořišti). Program zajišťují oddíloví vedoucí s letitou praxí (táborový personál).

O tom jak nabitý máme program a jak skvělá atmosféra na táboře panuje se můžete přesvědčit v archivu našeho blogu, který pro Vás píšeme již od roku 2013.

Tu a tam přímo do našeho tábořiště zavítá i některý z významných vědců či popularizátorů přírodních věd. Za všechny jmenujme například známého astrofyzika Jiřího Grygara, matematika Miroslava Druckmüllera nebo například publicistu a experta na kosmonautiku Tomáše Přibyla (více o tom, kdo všechno u nás byl).

Historie Astronomického tábora Jihlavské astronomické společnosti sahá do roku 2004, kdy proběhl jeho první ročník. V období let 2004 až 2012 tábor nesl označení Letní astronomické soustředění a byl pořádán pod záštitou Domu dětí a mládeže Jihlava. Od roku 2014 je astronomický tábor pořádán výhradně Jihlavskou astronomickou společností.

Tábor se do roku 2020 konal na základně jihlavského DDM na Hájence Černé lesy u Brtnice na Jihlavsku. Kvůli plánované rekonstrukci hájenky musel být od roku 2021 přesunut na nové místo. Tím se stala základna sdružení A-Borůvkovany z.s. nedaleko obce Borovany, ležící mezi Třeboní a Českými Budějovicemi v Jižních Čechách. S dalšími ročníky jsme postupně rozšiřovali program a vybavení. Na táboře se děti setkají se širokou škálou astronomického vybavení od menších refraktorů, přes větší binokuláry a dalekohledy typu Newton až po velké automaticky naváděné dalekohledy. Za jasných nocí je tedy možné vidět celou řadu objektů a hlavně tu je možnost zkusit si objekty vyhledávat případně fotografovat či měřit pomocí profesionálních astronomických kamer. 

Další informace:

Provozovatelem Astronomického tábora je Jihlavská astronomická společnost, z. s.

Astronomický tábor probíhá ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava.

Astronomický tábor probíhá za podpory Pobočky Vysočina České astronomické společnosti.

Astronomický tábor dále podporují:

Středoevropský technologický institut

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.

 Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita v Brně

Ústav fyzikálního inženýrství, Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně